Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit sediu social
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit sediu social

Daca sediul social al unei societati nou infiintate se stabileste la domiciuliul altei
persoane decit a celui care infiinteaza firma, este necesar un contract de inchiriere
inregistrat la Finante? Impozitul pe acea cladire se va modifica avind in vedere noile
reglementari ale Codului Fiscal? (cladirea fiind o casa de locuit cu 2 camere si
dependinte) cu doi proprietari.Cu multumiri
Răspunsul este da la ambele întrebări.
Legea 227/2015:
[ link extern ]

1 Venituri din cedarea folosinţei bunurilor (art 83 - 90)
ART. 83
Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinţei bunurilor
(1) Veniturile din cedarea folosinţei bunurilor sunt veniturile, în bani şi/sau în natură, provenind din cedarea folosinţei bunurilor mobile şi imobile, obţinute de către proprietar, uzufructuar sau alt deţinător legal, altele decât veniturile din activităţi independente.

ART. 84
Stabilirea venitului net anual din cedarea folosinţei bunurilor
(2) În cazul veniturilor obţinute din închirierea bunurilor mobile şi imobile din patrimoniul personal, venitul brut se stabileşte pe baza chiriei prevăzute în contractul încheiat între părţi pentru fiecare an fiscal, indiferent de momentul încasării chiriei.

2.Citiți acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc mult pentru promptitudine.O zi frumoasa