Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorii acumulate de persoane care nu vor sa plece din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorii acumulate de persoane care nu vor sa plece din apartament

O cunostinta in varsta a primit in gazda din mila, intr-un apartament liber, niste persoane cu copii. Familia respectiva nu a achitat intretinerea lunara si nici macar o chirie. Pentru ca se adunase o suma mare de bani (~4000 lei) a incheiat un act notarial prin care imprumuta respectiva familie pt achitarea intretinerii restante. Dupa achitarea datoriei, familia a promis ca va pleca din apartament. Dar, de atunci au mai trecut cateva luni, timp in care respectiva familie nici nu a plecat din apartament si nici nu si-a achitat intretinerea lunara, acumuland din nou datorii la intretinere (~5000 lei). Ce este de facut? Persoana in varsta a facut imprumut la CAR pensionari pt a incheia din nou un act notarial cu familia respectiva, pentru a nu se trezi cu sechestru pe apartament (intrucat problema a devenit subiect de discutie in sedintele comitetului de bloc). Cei doi sot si sotie au serviciu dar se pare ca au si alte datorii, promisiunea lor fata de proprietara, fiind aceea ca au castigat un proces prin care sotul a obtinut dreptul unor salarii compensatorii. Batrana abia mai poate rezista stresului la care este supusa in acesta situatie. Familia o ameninta ca nu are contract cu ei. Ce poate face in acesta situatie grava?
Are la indemana procedura speciala a evacuarii prevazute de art 1033 si urmatoarele din CPC actiunea in evacuare pe drept comun etc.Singura varianta este evacuarea in una din formele mentionate anterior,trebuie consultat un av si demarata procedura.Succes

Multumesc!
Problema care se mai ridica este ca daca pensionara trebuie sa achite ea banii la intretinere pt a nu i se pune sechestru pe apartament? Familia respectiva este trecuta in cartea de imobil.
Relatiile in cadrul asociatiei de proprietari sunt intre proprietarul bunului imobil si asociatie
Asociatia de proprietri nu se implica in solutionare litigii ivite intre proprietari si terti/ locatarii care domiciliaza cu sau fara forme legale
Proprietara apartamentului pentru a nu ajunge in situatia sa fie actionata in instanta,sa incheie angajament de plata cu asociatia de proprietari,urmand ca in termenul convenit in angajament sa achite debitul
Procedura speciala are efectele dupa 1 martie deja, putine sanse sa mai obtineti evacuarea pana in decembrie anul asta, ceea ce duce la inca vreo 3 luni de iarna de datorii adunate.

Asa incat parerea mea este sa-i notificati si sa negociati cu ei, sa-i faceti sa priceapa ca atunci cand or primi banii de la angajator, n-o sa apuce sa-i vada, ca o sa-i vedeti dv. inaintea lor.
Daca nu merge, incercati cu cateva adrese la angajatorii actuali etc. Dar, in domeniul asta, de regula se bazeaza pe faptul ca ei detin, psihic, control asupra batranei, ceea ce inseamna ca o negociere cu un avocat, mediator, executor implicati ar trebui sa duca la o rezolvare...
Apelati de urgenta la un mediator autorizat. Dupa prezentarea cazului acesta va intra in procedura si va invita chiriasul pentru a incerca mediarea. Nu se poate sa nu fie realizata medierea. Mult succes