Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat contractual

E legal ca nora sau ginerele primarului sa fie angajati contractual in primarie?
Anusca1965, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Da. Dispozitiile sunt emise de primari. Doar de catre primari. Dar pentru marirea salariului primarului cine emite dispozitii? Venitul din salariu , nu reprezinta un "folos material", acesta reprezinta un drept salarial.
Anusca1965, utilizator
Consiliul Local decide majorarea venitului acestuia.
Consiliul Local adopta Hotarari. Hotararile sunt actele administrative ale Consiliilor Locale. Dispozitiile le emite primarul. Doar primarul. Numai cand lipseste primarul (concediu..)il inlocuieste viceprimarul. (iar viceprimarul inlocuieste primarul in baza unei Dispozitii, emisa de primar)
Anusca1965, utilizator
Pentru functiile de demnitate publica alese de la nivelul administratiei publice locale, indemnizatiile se stabilesc potrivit prevederilor art. 10 alin. (1) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, respectiv prin inmultirea coeficientilor de ierarhizare prevazuti in anexa nr. I, cap. IV, lit.C - Functii de demnitate publica alese din cadrul organelor autoritatii publice locale la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, cu valoarea de referinta de 600 lei.