Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... OG 42/2015 dreptul absolventilor de a beneficia de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

OG 42/2015 dreptul absolventilor de a beneficia de acte de studii

Buna ziua,
Am finalizat studiile in 2009, la Spiru Haret, Facultatea de matemetica informatica, ID Buzau, specializarea Informatica; Am sustinut si reusit examenul de licenta iunie 2009, urmand ca la scurt timp sa fie eliberate diplomele de licenta.
In cel mult 30 de zile, eliberarea diplomelor a fost anulata de catre Ministerul educatiei printr-o anumita lege
Pentru a obtine diploma (fiind angajat in sistemul bugetar) am depus o actiune in instanta in data de 03.09.2013. In instanta de fond cererea a fost respinsa. S-a facut recurs, dar, din pacate si acesta a fost respins in data de 15.10.2015.
Cum pot face sa imi obtin aceasta diploma de licenta avnd in vedere ca de la 1 oct 2015 a intrat in vigoare ordonanta 42/2015? Se mai poate obtine diploma avand in vedere ca hotararea este definitiva - "Respinge recursul formulat de ceilalţi recurenţi-reclamanţi, ca nefondat. Definitivă. " - ?
Am sunat la departamentul de eliberare diplome de la Spiru Haret si mi-au spus ca la dansii nu se aplica acesta OG si fac eliberarea diplomelor numai pe baza de hotarare judecatoreasca.
Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
Va multumesc anticipat.
09kis, utilizator
Puteti depune o sesizare la Ministerul Educatiei si vedeti ce va raspund.