avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit ipotecar

Buna ziua,

Am un credit ipotecar in euro. In urma solicitarii de restructurare, banca mi-a propus o restructurare pe 6 ani , cu dobanda in crestere din 2 in 2 ani. Totodata mi s-a propus si conversia creditului in lei. Intrebarea mea este: cursul la care se face conversia trebuie sa fie cel din data semnarii contractului initial (2008) sau din ziua semnarii celui nou (2015)?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cabinet de avocat Cerpaz Elena , Avocat 12:22, 28 Octombrie 2015
Data semnarii actului aditional, 2015.
Ati semnat deja actul aditional? Contractele de credit contin clauze abuzive referitoare la comisioane (cel mai des de administrare dar si altele) si la modul de percepe a dobanzii. Acestea pot fi contestate in instanta. (editat) Toate cele bune.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Octombrie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit volksbank titima titima In august 2008 am contractat la Volksbank un credit in valoare de 49000 CHF (adica 30000 euro la paritatea din data contractarii creditului). Pana in ian 2013 ... (vezi toată discuția)
Dae 0% in contract de credit alina2814 alina2814 Am un contract de credit de nevoi personale la o banca, semnat in septembrie 2007. Desi in cuprinsul sau sunt specificate atat dobanda anuala (variabila, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua cu un credit sssssttt sssssttt in anul 2006 am facut un credit la o banca am achitat ratele pina in anul 2008 dupa care am ramas fara munca si nu am mai putut sa dau acele rate . Nu am mai ... (vezi toată discuția)