avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Cumparare masina consulara (de la ambasada)
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Cumparare masina consulara (de la ambasada)

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina second hand de la ambasada Germaniei din Austria.
Masina are 2 ani si 30.000Km (valoare aprox. 27500 EUR).
Masina a fost cumparata in regim duty-free si nu s-a platit pentru ea taxa de inmatriculare in Austria (NOVA) si nici TVA.
Vanzarea se face prin contract de vanzare cumparare (intre ambasada si mine - persoana fizica).

Marea intrebare: Datorez cuiva TVA-ul? In Austria sau in Romania?
Am incercat sa dicut cu cei de la ANAF dar nu mi-au putut da un raspuns elocvent.

Pentru a nu plati taxe vamale, trebuie sa am un certificat EUR1? (masina este fabricata in Europa). Daca da, cine il emite?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Import auto elvetia Dysco04 Dysco04 Buna ziua, urmeaza sa achizitionez din Elvetia un autovehicul second hand, de la o persoana fizica(sora mea). Voi scoate formularul Eur1 (fiind produs in UK) ... (vezi toată discuția)
Tva auto second-hand mmiska mmiska buna ziua , as vrea sa achizitionez o masina utilitara second -hand din Germania pe firma in valoare de 2000 EUR , va rog sa ma ajutati cu informatile ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto Imparatu Imparatu Buna seara!Detin un autoturism proprietate personala in italia,cu toate actele in regula!cum munca nu imi permite sa stau mult timp in tara as dori sa stiu cum ... (vezi toată discuția)