Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import auto Elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import auto Elvetia

Buna ziua, urmeaza sa achizitionez din Elvetia un autovehicul second hand, de la o persoana fizica(sora mea). Voi scoate formularul Eur1 (fiind produs in UK) pentru a nu plati taxele vamale, insa care este situatia TVA-ului? Trebuie platit TVA, chiar daca este un bun second-hand, vandut intre persoane fizice? Si daca da, pot eu sau sora mea vanzatoare sa recuperam TVA-ul platit deja la achizitionarea auto de nou?
In cazul importului se plateste TVA statului roman (Logica esta ca daca ati fi cumparat din Romania, plateati TVA.). Deci, de ce ar trebui sa recuperati din Elvetia ceva ce nu le-ati platit?
Cum ati tras concluzia ca nu s-a platit TVA la o masina cumparata de noua? Sora mea a cumparat masina de noua si a platit TVA (catre statul elvetian). Eu acum o cumpar second-hand de la ea, si platesc din nou TVA (catre statul roman). Pentru acelasi bun se plateste o taxa de doua ori.
Dvs trebuie sa platiti tva in Romania.
Noi nu avem de unde sa stim care este legislatia in Elvetia, tara care nu este membra U.E. Sora dvs sa se intereseze in Elvetia.