Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare concedii medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare concedii medicale

Buna ziua ! Va supun atentiei urmatoarea situatie. O firma datoreaza, intr-o luna, la fondul de contributii si indemnizatii de la persoane juridice ( FNUASS ) o suma de 500 lei. Valoarea concediilor medicale platite de firma, din acest fond, este de 2500 lei. Ce acte trebuiesc depuse la Casa de Sanatate pentru recuperarea diferentei de 200 lei? Multumesc mult !
Documentele necesare depunerii dosarului de recuperare sunt:
- Cerere "tip" (2 ex.);

- Centralizator privind certificatele de concediu medical aferent lunii/perioadei;

- Concediile medicale (exemplarul 2 - roz) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea;

- Copie dupa Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate (Declaratia 112 - anexele A1 si A1.1), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;

- Baza de calcul a concediilor medicale;

- Dovada platii indemnizatiei de concediu medical salariatilor;

- Dosar cu sina.

Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite (art.90 alin (1) din OUG 158/2005 modificata prin OUG 36/2010).
[ link extern ]