Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificat concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificat concediu medical

Ce face institutia cu Certificatul medical al unui salariat? Se mai depune la Casa de sanatate? Daca da, in ce termen?
doar daca are de recuperat de la stat,caz in care se depune la cas ede sanatate de care apatine in trei luni,cerer,centralizator concedii,certificat fiscal
@mihteo,

Exemplarul roz al certificatelor de concediu medical,se depune la Casa de Sanatate numai in conditiile in care se solicita restituirea sumelor reprezentand indemnizatiile platite asiguratilor(salariatilor), care depasesc suma contributiilor datorate bugetului FNUASS. Cererile de recuperare se depun la casa in termen de 90 de zile de la data la care angajatorii sunt indreptatiti sa le solicite, iar documentele anexate cererilor sunt urmatoarele:
-Cerere (in 2 exemplare);
-Copie dupa Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate (Declaratia 112 anexele A1 si A1.1), pentru luna pentru care se solicita restituirea + Centralizator privind certificatele de concediu medical aferent lunii;
-Concediile medicale (exemplarul 2 - roz) aferente pt luna pentru care se solicita restituirea;
-Fisa sintetica pentru concedii si indemnizatii din ianuarie 2006 pana in prezent de la Administratia Financiara (Cont 439).

Daca nu sunteti in situatia de a depasi contributia prin plata cm,atunci pastrati formularul roz al cm ,in unitate,anexandu-l statului de plata din luna respectiva .