Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare directa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare directa

Buna ziua,

Mi-am deschis o firma cu caen - Comert cu ridicata al materialului lemnos si a materialelor de constructie si echipamentelor sanitare prin care desfasor activitate de comert cu parchet si accesorii de parchet. Vanzarea se face pe 2 directii: 1. catre societati comerciale care revand produsele catre consumatorul final;
2. direct catre consumatorul final;
Ambele activitati le fac prin vanzare directa respectiv prin comanda luata de la client care este onorata direct de catre furnizorul meu. Parctic marfa nu trece prin depozitul meu ci ajunge direct la client si practic 2 preturi pentru cele 2 categortii de clienti.
Intrebari: Trebuie sa folosesc casa de marcat, atat timp cat nu am un punct de lucru in care sa-mi expun produsele?
Trebuie sa-mi definesc doua gestiuni?
In acest caz va trebuie autorizare pe codul caen 4613 Intermedieri în comerţul cu material lemnos şi materiale de construcţii

Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata în nume propriu, vezi 462 la 469
-vânzări cu amănuntul făcute de comisionari, vezi 4799

Nu va trebuie casa de marcat pentru ca nu dumneavoastra incasati banii pe marfa vanduta.
george-neagu, moderator