Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere autoturism

Am avut o masina pe care am vandut-o in ianuarie 2014 cu contract de vanzare cumparare facut de mana fara sa fie inregistrat nicaieri. Cartea de identitate a autovehiculului a ramas la mine. Cel caruia i-am vandut-o, a vandut-o mai departe unei persoane careia ii cunosc numele dar nu vrea sa raspunda la telefon si nici nu vrea sa treaca masina pe numele sau. Intrebarea mea este: cum pot radia masina atat de la Politie cat si de la Taxe si Impozite Locale daca nu am placutele cu numerele de inmatriculare si certificatul masini?
ignat_adi, utilizator
Documentul de mana are eventuala justificare pentru instrainare vehicul,in cazul in care partile inteleg sa faca actiuni in instanta
In conditiile in care nu detineti contract de vanzare cumparare legal,nu puteti radia bunul mobil de la autoritatea fiscala
Va puteti adresa instantei de judecata solicitând sa se constate instrainarea autoturismului catre X (persoana din chitanta de mana) si sa se dispuna radierea de pe numele dvs de la organele mentionate. Paratul (cel din chitanta de mana) va trebui sa se apere si sa invedereze persoana careia i-a vandut ulterior autoturismul depunând înscrisuri doveditoare in acest sens.
Multumesc de raspuns! La care judecatorie trebuie sa ma adresez si ce acte trebuie sa pun la dosar? Un model de cerere de chemare in judecata gasesc pe undeva?