Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare de studii medii la studii superioare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare de studii medii la studii superioare

Sunt functionar public primarie cu o vechime la acelasi loc de munca de 25 ani.
In anul 2010 mi s-a facut reincadrarea conf legii ca referent clasa III, gradul superior, treapta 1, gradatia 5, cu un salariu de baza de 958 lei conf. OG 9/2008 anexa IV, lit B, pct 4, pana aici totul corect. In anul 2011 am absolvit Facultatea in administratie publica locala si am cerut promovarea, iar dupa concurs si toate cele am fost incadrat ca inspector , clasa I, grad profesional asistent, gradatia 5, treapta de salarizare 3, clasa de salarizare 36 (27 + 9), cu salariul de baza 747 conf aceleiasi OG9/2008, dar tot conf legii am ramas tot la 958 lei. In 2015 am fost promovat din nou si am trecut la inspector principal cu treapta de salarizare tot 3 si cu sal de baza 915(og 9/2008) deci tot mai mic decat 958 si am ramas tot la acelasi salariu.
Intrebare: Este corect cum am fost trecut de la referent clasa III, gradul superior, treapta 1, gradatia 5 la inspector , clasa I, grad profesional asistent, gradatia 5, treapta de salarizare 3, clasa de salarizare 36 (27 + 9), cu salariul de baza 747 lei?
daca nu sunt functii similare in institutie cu un sal. mai mare , atunci incadrarea este corecta grad asistent, treapta 3, sal.747.
la care se adauga vechimea in munca.
Cand ati trecut pe inspector principal III salariul de baza trebuia calculat asa: 915 X 22.5% (vechimea) = 1121 lei (se rotunjeste in favoarea salariatului). Salariul de baza, conform legii 284/2010 include si sporul de vechime.