avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Aport numerar la I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Aport numerar la I.I.

Am inceput activitate de comert cu produse decorative,la inceputul activitatii am investit aproximativ 15000 lei in marfa plus cheltuieli infiintare .Cum inregistrez corect aceasta suma?In ce registre trebuie evidentiata?
Cel mai recent răspuns: lilianazam , utilizator 23:37, 3 Noiembrie 2015
Investitiile intr-o I.I nu se contabilizeaza asa cum se face in cazul unei S.C, in sensul ca nu exista aport numerar la I.I.
Încasările din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi cuprind:
– sumele încasate din desfăşurarea activităţii;
aporturile în numerar şi prin conturi bancare aduse la începerea activităţii ori în cursul desfăşurării acesteia;
– sumele primite sub formă de credite bancare sau de alte împrumuturi;
– sumele primite ca despăgubiri;
– sumele primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii;
– sumele primite reprezentând forme de sprijin cu destinaţie specială din fonduri nerambursabile (subvenţii);
– alte sume încasate (de exemplu: restituiri de impozite, taxe, penalităţi).
Plăţile din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi cuprind:
– plăţile efectuate în cadrul activităţii desfăşurate în scopul realizării de venituri;
– sumele reprezentând restituirea aporturilor în numerar şi prin conturi bancare;
– sumele reprezentând rambursarea de credite bancare sau de alte împrumuturi;
– alte plăţi efectuate (de exemplu: penalităţi, amenzi plătite ş.a.).
Sumele înregistrate în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se totalizează lunar.
Multumesc mult pentru raspuns,sa inteleg ca ar trebui evinendiat aportul numerar in registrul de incasari si plati dupa ce intocmesc o dispozitie de incasare?
La sfarsitul lunii,nu iau acest aport ca si venit in calcul,este corect?
Deci aportul de numerar il inregistrati in registrul de incasari si plati pe baza unei dispozitii de incasare.
Aportul de numerar NU se considera venit (dealtfel il si puteti restitui depunatorului, adica...dvs.).

Mult succes!
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2015
lilianazam, utilizator
Multumesc sub ce forma se face restituirea,din profit?Ce documente se completeaza?

Alte discuții în legătură

Inregistrari in registrul de incasari si plati contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu modul de completare registrul de incasari si plati 1. De exemplu am o ridicare de numerar de 2000 lei din banca o voi ... (vezi toată discuția)
Inregistrare retrageri de numerar in rjip ginela ginela Buna ziua, as avea o intrebare referitor la retragerile de numerar din cont pfa dupa data de 01.03.2015.Va rog sa-mi spuneti acestea trebuiesc inregistrate in ... (vezi toată discuția)
Calcule la o intreprindere individuala Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov La o intreprindere individuala cand se face situatia anuala deci declaratia 200 la total venituri realizate se prinde si aportul asociat sau nu.? (vezi toată discuția)