Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... RASPUNDEREA STARII DE INSOLVENTA????/
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

RASPUNDEREA STARII DE INSOLVENTA????/

in situatia in care o societate a fost declarata insolventa, iar intre timp, administratorul societatii s-a schimbat, a cesionat societatea, asupra cui cade raspunderea starii de insolventa a firmei, in sarcina noului administrator???? patrimoniul societatii consta in 4 autoturisme cu ajutorul carora se desfasoara activitatea acesteia, exista vreun pericol pentru acest partimoniu???? este indicat sa comunicam instantei faptul ca acum este alt adiminstrator pe societate???
Pai care este temeiul legal prin care a fost declarata insolventa?
Daca este pe legea nr. 85/2006, trebuia sa existe acordul judecatorului sindic, daca este pe legea nr.31/1990, a administratorului, lichidatorului ceea ce imi este cam neclar.
Oricum raspunderea este a fostului administrator, chiar daca a operat descarcarea de gestiune.
Sunt doua calitati disticte asociat si administrator.
O societate in insolventa nu poate instraina partile sociale ( cesiona ) decat cu acordul jud sindic.
Raspunderea administratorului o stabileste lichidatorul si poate fi orice persoana din conducerea societatii care a cauzat starea de insolventa prin fapte expres pravazute de lege
fostul administrator a instrainat societatea inainte sa fie declarata starea de insolventa, aceasta a aparut dupa cesionare
Lichidatorul verifica activitatea societatii pe o perioada de min 3 ani anteriori deschiderii procedurii de insolventa
La momentul cesionarii societatea avea datorii scadente?? daca da atunci lichidatorul analizeaza cauzele si vinovatii.

Am mai raspuns la aceasta problema si eu si alti colegi de forum .
Este o mare pacaleala cesionarea unei firme cu datorii cu scopul de a scapa de ele. Unle persone percep comisioane grase pentru acest serviciu si internetul este plin de anunturi cu " preiau firme cu datorii".
Toate actele aparent legale intocmite pentru cesiune nu au nici o relevanta in cazul falimentului Administratorii raspund pentru perioada in care si-au exercitat mandatul.