Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Catering pentru after school
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Catering pentru after school

buna ziua, am un after school care ofera masa copiilor in sistem catering; firma de catreing imi emite factura 100 mese*11 lei, eu incasez de la parinti pe bon fiscal 100 mese*11 lei- deci fara nici un profit, cum as putea inregistra in ctb fara ca acest lucru sa fie considerat venit sa imi mareasca cifra de afaceri?
Daca emiteti bon fiscal pentru fiecare masa, asta inseamna ca incasati banii zilnic de la parinti, pentru fiecare copil. Poate sa faca asta firma de catering, direct, si nu mai inregistrati nimic in contabilitate legat de masa copiilor.
emit bonuri la sfarsitul lunii cu cate mese a servit fiecare copil
eu vroiam sa inregsistrez astfel:
achizitie masa:461=401
incasare de la parinti cu bon fiscal emis de mine 5311=461
plata furnizor catering 401=5121
cat este de corec asa?
Daca emiteti bon fiscal, se inregistreaza pe venituri si se impoziteaza cu 3%.
dar, practic nu este venitul meu, eu achizitionez masa prin ctr si pe factura cuu 11 lei, eu emit bonul catre parinti tot cu 11 lei, eu practic snt interemediar
Atunci, de ce nu va intelegeti cu furnizorul sa emita el bonul fiscal? De ce nu incercati cu alt furnizor?
Iulian MANEA, Contabil