Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragerea sau distrugerea de probe ori de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragerea sau distrugerea de probe ori de înscrisuri se refera doar la autoritatile penale sau orice cauze din instanta judecatoreasca?

Prin organe judiciare se refera strict la cele din art. 38 din CPP, sau orice functionari in legatura cu orice instanta judecatoreasca, avand in vedere ca judiciar inseamna ce tine de justitie

Ma intereseaza sa stiu daca pot cere cercetarea penala pentru disparitia unor inscrisuri dintr-un dosar civil, pentru Sustragerea sau distrugerea de probe ori de înscrisuri
Buna ziua,

(1) Sustragerea, distrugerea, reţinerea, ascunderea ori alterarea de mijloace
materiale de probă sau de înscrisuri, în scopul de a împiedica aflarea adevărului într-o procedură judiciară, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.

Continutul art. 275 c. pen. extinde cadrul in care se pot comite actele de executare, respectiv in orice procedura judiciara, inclusiv una civila.

O zi buna!

Nu orice decizie gresita a unui procuror sau judecator constituie infractiune.

Detalii pe [ link extern ]
Magistratii nu fac greseli, dar daca prin absurd fac, aveti dreptate, daca nu cauzeaza o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane

Art. 298

Neglijenţa în serviciu

Încălcarea din culpă de către un funcţionar public a unei îndatoriri de serviciu, prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă prin aceasta se cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Poate ne dati trei-patru exemple de magistrati urmariti penal si dati in judecata pentru neglijenta in serviciu (dar nu pentru luare de mita si nici pentru trafic de influenta).