Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie de concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie de concediu de maternitate

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu calculul indemnizatiei de maternitate. In lege se specifica faptul ca indemnizatia de maternitate se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale de sanatate, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.
Daca am avut venituri din mai multe surse in ultimele 6 luni, trebuie luate toate in considerare in calculul indemnizatiei? Respectiv am avut: salariu lunar in ultimele 6 luni si plata pe un proiect in ultimele 2 luni. Se vor lua ambele in considerare?
Va multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti, va rog, sa imi definiti din lege ce inseamna venituri lunare? Trebuie ca veniturile luate in considerare sa fi fost incasate in toate cele 6 luni sau este suficient sa fi fost incasata doar in 2 din cele 6 luni? Mie imi refuza angajatorul luarea in calcul a veniturilor pe cele doua luni si as vrea sa ii motivez...Va multumesc
Daca pentru venitul din plata pentru proiect angajatorul a platit cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii atunci aceste venituri sunt luate in calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane