Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

In luna octombrie am implinit 60 ani( femeie) si am stagiu de cotizare peste 30 ani.
Doresc sa lucrez in continuare.la acelasi loc de munca.

Pot sa lucrez in continuare cu acelasi contract de munca ?, sau trebuie sa fac lichidarea si sa se faca un alt contract de munca cu ziua urmatoare. , pe baza carui articol se face lichidarea ?, si acest post trebuie anuntat la directia muncii la locuri de munca vacante ?
Ce perioada este necesar sa lucrez pentru a cere recalcularea pensiei., pentru ca ca si pensionar sunt obligata sa platesc contributia la fondul de pensii...
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 3 luni, in ianuarie 2016.

3. Codul muncii spune:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

4. - La data cand veti implini varsta standard de pensionare (60 de ani si 3 luni, in ianuarie 2016) angajatorul este obligat sa va inceteze de drept contractul individual de munca (CIM) actual.
- Apoi, daca si angajatorul si dvs. sunteti de acord puteti incheia un alt CIM cu aceeasi data.
- Nu anuntati nicaieri de incetarea CIM.

5. La incetarea noului CIM sau oricand doriti puteti solicita Casei de Pensii recalcularea pensiei prin adaugarea stagiului de cotizare realizat dupa iesirea la pensie.