Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Promovare din consilier juridic in alte profesii
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Promovare din consilier juridic in alte profesii

Buna,
M-ar interesa daca pot sa promovez in alte functii de exemplu judecator sau procuror doar prin examen? Si ce vechime trebuie sa am ca sa pot sa promovez ?
Nu vreau sa te dezamagesc, cel putin 5 ani, dar mai bine iti indic sa citesti Statutul profesiei de Avocat de unde poti deduce...Secţiunea 1. Dobândirea calităţii de avocat
Subsecţiunea 1. Primirea în profesie
Art. 14. (1) Primirea în profesia de avocat se realizează numai în baza
promovării examenului organizat de către U.N.B.R. la nivel naţional.
(2) Cu titlu de excepţie, în condiţiile legii, pot accede în profesie, fără
susţinerea examenului, judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
cărora le-a expirat mandatul pentru care au fost numiţi ori, după caz, care
au fost eliberaţi din motive neimputabile, precum şi, în aceleaşi condiţii,
judecătorii de la instanţele internaţionale.
Art. 15. (1) Cererea formulată de persoana care doreşte să fie primită în
profesie se adresează decanului baroului unde solicitantul intenţionează să
exercite profesia. Cererea se depune sau, după caz, se comunică în două
exemplare şi va cuprinde:
a) numele, prenumele şi domiciliul solicitantului;
b) locul şi data naşterii;
c) elementele actului de identitate şi organul emitent;
Statutul profesiei de avocat Hotărârea nr. 64/2011
d) indicarea diplomei de licenţă eliberate de o instituţie de învăţământ
superior acreditată în condiţiile legii, care atestă calitatea de licenţiat al
unei facultăţi de drept cu durata stabilită de lege, precum şi indicarea,
dacă este cazul, a îndeplinirii funcţiei de judecător, procuror, notar public,
consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani şi a promovării examenului
de definitivat în profesia din care provine ori a îndeplinirii condiţiilor
prevăzute de art. 14 alin. (2), după caz;
e) declaraţia că nu se află în niciunul dintre cazurile de nedemnitate
prevăzute la art. 14 din Lege;
f) declaraţia solicitantului că nu se află în niciunul dintre cazurile de
incompatibilitate prevăzute la art. 15 din Lege ori că înţelege să renunţe la
orice stare de incompatibilitate în cel mult două luni de la data emiterii
deciziei de primire în profesia de avocat şi cunoaşte intervenirea
sancţiunii caducităţii acesteia în caz de neconformare în termen;
g) precizarea că se solicită dobândirea calităţii de avocat stagiar şi
angajamentul de a realiza, pe perioada stagiului, formarea profesională
iniţială în profesia de avocat, respectiv de a frecventa, ca avocat definitiv,
formele de pregătire profesională continuă, în condiţiile prevăzute de
Lege şi de prezentul statut;
h) menţiunea, dacă este cazul, că, potrivit Legii, candidatul poate
dobândi calitatea de avocat definitiv;
i) declaraţia expresă că nu este sau nu a fost înscris într-un alt barou
din România. În caz contrar, se vor indica: baroul, perioada, cauzele retragerii
sau încetării activităţii.
precum si urmatoarele articole...
Elena Marc, Consultant GDPR