Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract perioada determinata

Sunt angajata la o societate, avand contract pe perioada determinata pe 1 an.Sunt angajata in locul unei persoane care e in concediu de crestere al copilului.Ea initial vroia sa stea 1 an,insa s-a razgandit si mai sta un an, mie propunandu-mi-se sa mai stau un an. Insa mi s-a spus ca fiind pe perioada determinata salariul nu se mai poate mari.As vrea sa stiu daca chiar asa e ,sau nu ...
Multumesc
Nu exista nici-o reglementare care sa nu permita marirea/ modificarea salriului in functie de durata contractului!
Doar daca in normele interne ale societatii si in politica lor de salarizare au facut vreo regula in acest sens, dar presupun ca mai curand este doar o forma de a va spune ca nu e cazul sa cereti salariu mai mare.
oricum, nu sunt obligati de lege nici sa va mareasca salariul dupa 1 an.
Contractul individual de munca pe perioada determinata trebuie sa prevada expres durata pentru care se incheie si poate fi prelungit numai de doua ori. Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 de luni.
Dvs are aceleasi drepturi ca si un angajat care are contract individual de munca incheiat pe o perioada nedeterminata!
iar acest lucru spus de colegul meu @MihaiGrigore este reglemenatt expres in codul muncii:

Art. 86. - (1) Referitor la condiţiile de angajare şi de muncă, salariaţii cu contract individual de muncă pe durată determinată nu vor fi trataţi mai puţin favorabil decât salariaţii permanenţi comparabili, numai pe motivul duratei contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor în care tratamentul diferit este justificat de motive obiective.
(2) În sensul alin. (1), salariatul permanent comparabil reprezintă salariatul al cărui contract individual de muncă este încheiat pe durată nedeterminată şi care desfăşoară aceeaşi activitate sau una similară, în aceeaşi unitate, avându-se în vedere calificarea/aptitudinile profesionale.
(3) Atunci când nu există un salariat permanent comparabil în aceeaşi unitate, se au în vedere dispoziţiile din contractul colectiv de muncă aplicabil. În cazul în care nu există un contract colectiv de muncă aplicabil, se au în vedere dispoziţiile legislaţiei în vigoare sau contractul colectiv de muncă la nivel naţional
andreea09 a scris:

Sunt angajata la o societate, avand contract pe perioada determinata pe 1 an.Sunt angajata in locul unei persoane care e in concediu de crestere al copilului.Ea initial vroia sa stea 1 an,insa s-a razgandit si mai sta un an, mie propunandu-mi-se sa mai stau un an. Insa mi s-a spus ca fiind pe perioada determinata salariul nu se mai poate mari.As vrea sa stiu daca chiar asa e ,sau nu ...
Multumesc

Exista posibilitatea mariiri salariului, insa acesta se poate face fie prin act aditional in urma negocierii dintre angajat si angajator, fie prin decizie daca aceasta modificare survine in urma unui act normativ sau c.c.m.