Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumut titular catre pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumut titular catre pfa

buna seara, sunt persoana fizica autorizata si pentru desfasurarea activitatii am nevoie de de utilaje ca caror valoare ajunge la 5500 lei. intrebarile mele sunt:
1. Imi pot imprumuta eu pfa-ul cu aceasta suma, in baza unui contract (fara dobanda, pe o periada de 10 luni)?
2. Acest imprumut il pot trece in registrul de incasari si plati cu o dispozitie de incasare?
3. Pot sa trec pe cheltuieli rata lunara de 550 aferenta acestui imprumut?
multumesc
Puteti sa imprumutati PFA-ul in baza unui contract de creditare.
Restituirea creditului se va face pe baza de dispozitie de plata .B-)
cris_darian a scris:

buna seara, sunt persoana fizica autorizata si pentru desfasurarea activitatii am nevoie de de utilaje ca caror valoare ajunge la 5500 lei. intrebarile mele sunt:
1. Imi pot imprumuta eu pfa-ul cu aceasta suma, in baza unui contract (fara dobanda, pe o periada de 10 luni)?
2. Acest imprumut il pot trece in registrul de incasari si plati cu o dispozitie de incasare?
3. Pot sa trec pe cheltuieli rata lunara de 550 aferenta acestui imprumut?
multumesc

Raspunsuri:
1. Da puteti sa imprumutati dvs PFA-ul.
2. Incasarea imprumutului nu se trece in registru de incasari si plati, nu constituie venit. Se face dispozitie de incasare si se inegistreaza in registru de casa.
3. Restituirea imprumutului se consemneaza in dispozitie de plata care se inregistraza in registru de casa. Nu se inregistraza restituirea imprumutului in Registru de incasari si plati nu constituie cheltuiala.
Succes!
eu, din cate stiu se tine doar registru de incasari si plati, nu si registru de casa. cum se procedeaza?
cris_darian a scris:

eu, din cate stiu se tine doar registru de incasari si plati, nu si registru de casa. cum se procedeaza?

Registru de incasari si plati cat si registru inventar au regim de numerotare la administratia financiara, de aceea au si regim obligatoriu. Celelalte registre, jurnale, fise de operatiuni diverse, note de receptie, fise de magazie si multe altele se completeaza numai in functie de specificul activitatii.
Iar referitor la registru de casa- cu ajutorul acestui registru se tine evidenta operatiunilor in numerar. Nu aveti operatiuni in numerar nu il completati!

Succes!