Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate ore minim (lunar) trebuie sa fie angajat un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate ore minim (lunar) trebuie sa fie angajat un contabil intr-un srl de apartament?

Buna ziua.
Cate ore minim (lunar) trebuie sa fie angajat un contabil intr-un srl (de apartament) ca totul sa fie legal?

Va multumesc.
Poate fi angajat cu 1 ora/zi , 1 ora/sapt , 1 ora/luna etc.

Codul muncii nu reglementeaza durata minima a timpului demunca.
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare., daca codul muncii nu reglementeaza asupra orelor, reglementeaza cumva asupra unui venit minim cu care trebuie sa fie platit un contabil intr-o luna?
Multumesc
Codul Muncii nu reglementeaza salariul minim brut cu care poate fi remunerat un salariat indiferent de functia pe care o ocupa.

Art.164 C.mun.
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.
....

HG nr.1091/2014
Art. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 5,781 lei/ora.
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 6,225 lei/ora.

....
Art. 3
(1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art. 1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice, prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.