Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... primaria poate incasa o taxa pentru ocuparea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

primaria poate incasa o taxa pentru ocuparea unui teren aflat in litigiu?

Dreptul de proprietate asupra terenului a fost disputat intre primarie si o societate comerciala. Inainte de aparitia litigiului primaria a inchiriat terenul, dar dupa aceea nu l-a mai putut inchiria din cauza litigiului. Acum, ca litigiul s-a terminat si terenul a ramas la primarie cum se calculeaza chiria pentru perioada aflata in litigiu, din 2011 si pana acum?
Pe teren este amplasata o constructie cu caracter provizoriu, un chiosc.
In lista de taxe si impozite nu este nicio taxa pentru terenuri aflate in litigiu.
Primaria are dreptul sa calculeze si penalitati?
Termenul de prescripție este de 5 ani prin urmare primăria poate solicita achitarea taxelor locale pe 5 ani în urmă. chiar dacă terenul a fost în litigiu.