Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Creante angajat in cazul insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Creante angajat in cazul insolventei

Buna ziua,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o lamurire? Am fost angajata la o firma care acum este in insolventa (procedura este aproape finalizata). Inainte de inceperea procedurii de insolventa firma nu mi-a platit salariul vreo cateva luni. La momentul inceperii procedurii de insolventa in contul firmei erau aproximativ 10.000 Euro disponibili. Eu m-am inscris la masa credala, dar lichidatorul si-a platit onorariul mai intai si abia din ce ramane (aproape nimic) intentioneaza sa imi plateasca salariul restant. ESTE LEGAL? Nu sunt angajatii prioritari? Sau onorariul/ch. lichidatorului sunt prioritare?

Va multumesc frumos
Legea 85/2014
Art. 161. - Creantele se platesc, in cazul falimentului, in urmatoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezentul titlu, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea si administrarea bunurilor din averea debitorului, pentru continuarea activitatii, precum si pentru plata remuneratiilor persoanelor angajate potrivit prevederilor art. 57 alin. (2), art. 61, 63 si 73, sub rezerva celor prevazute la art. 140 alin. (6);
2. creantele provenind din finantari acordate potrivit art. 87 alin. (4);
3. creantele izvorate din raporturi de munca;
.....

Creantele provenind din raporturi de munca se platesc dupa ce s-a achitat remuneratia lichidatorului judiciar.

Art.63 din lege : (1) In cazul in care dispune trecerea la faliment, judecatorul-sindic va desemna un lichidator judiciar, aplicandu-se, in mod corespunzator, dispozitiile art. 57, art. 59-62 si art. 140 alin. (6)
(2) Atributiile administratorului judiciar inceteaza la momentul stabilirii atributiilor lichidatorului judiciar de catre judecatorul-sindic
(3) Poate fi desemnat lichidator judiciar si administratorul judiciar desemnat anterior.
Va multumesc frumos pentru rraspuns.