avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum recupereaza o persoana fizica un imprumut de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum recupereaza o persoana fizica un imprumut de la persoana juridica?

Buna ziua

In urma cu 2 luni am imprumutat o persoana juridica cu o suma de bani, cu contract de imprumut fara dobanda, dar cu clauza de penalitati daca nu restituie imprumutul la scadenta. Garanta imprumutul cu niste facturi, a caror suma acoperea dublul imrumutui. A trecut scadenta, iar administratorul firmei nu-mi restituie impumutul, desi cred ca a incasat facturile.
Pot sa-i fac plangere penala pentru inselaciune? abuz de incredere?
Merg in civil cu pretentii?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: beegees , utilizator 21:46, 8 Noiembrie 2015
Pentru rapiditate ,initial notificati imprumutatul cu obligatia restituirii imprumutului,sub sanctiunea obligarii la plata de cheltuieli aferente solutionarii in instanta
Ulterior incercati procedura prin mediator
Daca imprumutatul staruie sa nu achite suma,formulati plangere fara sa incadrati fapta
imprumutatul a precizat ca refuza sa restituie suma ?
beegees a scris:

Buna ziua


Pot sa-i fac plangere penala pentru inselaciune? abuz de incredere?
Merg in civil cu pretentii?

Multumesc.



Buna ziua,

Este o cauza de natura civila.
Va trebui sa obtineti un titlu executoriu impotriva acestuia si sa recuperati suma prin executare silita punand poprire pe conturi.

Pasii sunt urmatori: trimiteti o somatie (printr-un executor sau printr-un avocat), prin care ii puneti in vedere sa achite suma in 15 zile, apoi daca nu achita, depuneti actiune in pretentii la instanta civila.

Puteti merge in instanta aplicand procedura ordonantei de plata reglementata in Cartea VI, Titlul IX, din codul de procedura civila.

In speta dvs. nu exista obligativitatea apelarii la mediator.
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2015
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Ati spus ca ati incheiat un contract de imprumut. Este incheiat la notar, la un avocat?

Poate este titlu executoriu si nu trebuie sa mai mergeti in instanta.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut nerestituit la termenul de scadenta- recuperare? mihai0909 mihai0909 Buna ziua, Am imprumutat cu act notarial suma de 3000 de euro,pentru 6 luni. Termenul a expirat in luna noiembrie iar cel caruia i-am imprumutat bani nu da ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani din imprumut danadi_53 danadi_53 Un \"prieten\" mi-a solicitat de urgenta un imprumut. Am discutat conditiile acordarii si termenul de rambursare a imprumutului. I-am dat banii si am ... (vezi toată discuția)
Imprumutul garantat cu ipoteca ContSters40598 ContSters40598 Nu m-am confruntat inca cu acest gen de contracte. Ma intereseaza cele incheiate intre doua persoane fizice, ptr. o suma de bani (semnificativa), suma de bani ... (vezi toată discuția)