Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperarea despagubire de la RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperarea despagubire de la RCA

in urma unui accident pe trecerea de pieton daca tu ca inculpat ai despagubit victima cu o suma X de bani,imi pot recupera bani de la firma de RCA?daca da ce documente trebuiesc?
Buna ziua,

Daca ati despagubit victima, cu o suma de bani, trebuie sa aveti un document in acest sens (declaratie/ chitanta/ act notarial dupa caz).

Depinde pentru ce anume ati despagubit victima: daune materiale/ daune morale?

Ca sa puteti primi banii inapoi, trebuie sa se deschida un dosarul de dauna. Legea prevede ca si asiguratul este obligat sa anunte orice eveniment societatii de asigurare RCA.

In acest dosar se pot depune toate documentele solicitate de asigurator, iar ulterior cand se aproba dosarul (cuantumul pagubei), se face cerere de despagubire/recuperare a daunelor deja achitate de vinovat.

[Va rog sa nu mai puneti link spre site-ul propriu in interiorul mesajelor. Multumesc.]
Admin, administrator