Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul inflatie pentru sume castigate in instanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul inflatie pentru sume castigate in instanta

Buna ziua!
Calculul inflatiei pentru sume castigate prin hotarari judecatoresti definitive se face de la data cand trebuia incasata suma respectiva (2008) sau de la data sentintei (2012)? Nota: sumele se achita în 2014.
Buna ziua,
Sentinta ce a spus?
Este vorba de rata inflatiei sau depre rata dobanzii?
Normal era sa se solicite dobanda legala de la data depunerii cererii (2008) pana la data platii efective.
Citez din sentinta: ,,Obliga pe parata sa calculeze si sa plateasca reclamantului despagubiri, reprezentand diferenta dintre drepturile salariale efectiv incasate si cele cuvenite, începand cu data de 01.10.2008, pana la data de 16.10.2009, actualizate in functie de rata inflatiei la data platii efective¨.

Scuze pentru editarea ulterioara.
adi10pop, utilizator
Actualizarea se face la data platii efective. Adica, in 2014.