Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA cod 7112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA cod 7112

Buna ziua,

Am un PFA cu codul CAEN 7112 si as vrea sa stiu care sunt achizitiile ce pot fi deduse?

Si alta intrebare: in afara de de articolele specifice (calculator, imprimanta, consumabile), un GPS sau o camera videao auto pot fi deduse?
Va rog sa cititi din codul fiscal art. 48 si cu normele de aplicare.
Ultimele nu le puteti deduce. Deduceti strict ce cheltuieli contribuie la realizarea venitului.
Cred ca si un G.P.S, si o camera video auto pot contribui, indirect, la realizarea venitului, fiind accesorii ale autoturismului cu care se deplaseaza titularul P.F.A. Cred, de asemenea, ca acestea intra in categoria cheltuielilor cu autoturismul care sunt deductibile 50%.