Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... petiții
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

petiții

Primăria sector 6, nu răspunde la petiție. Pot să merg în contencios judiciar?
Daca termenul de raspuns a fost epuizat, desigur, puteti merge in contencios administrativ. Solicitati ajutorul unui avocat.
Succes!
Potrivit Legii nr.554/2004:
art. 1: Subiectele de sesizare a instantei
(1)Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.
....

In speta, puteti actiona Primaria in judecata pentru nesolutionarea in termenul legal a unei cereri.