Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestare raspuns petitie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestare raspuns petitie

OG 27/2002 nu cuprinde reglementari cu privire la contestarea in instanta a raspunsului oferit la o petitie de catre o institutie publica. Daca raspunsul este gresit din punct de vedere legal nu se poate introduce in instanta o actiune in constatare sau ceva similar?
Ati putea actiona conform Legii 554/2004 a contenciosului administrativ, care reglementeaza ca orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât şi public.