Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare

Bună ziua. Am promovat acest an în funcţia de inspector superior. Salarizarea mea ar trebui să fie la maximum de la acest grad, având vechimea de 33 de ani, sau la minimum. Mulţumesc.
La minimum 1246 lei
Inspector superior... unde? La cel fel de institutie? Primarie, Prefectura, institutie cu subordonare locala sau centrala? Pun aceste intrebari pentru a stabili grila salariala care vi se aplica. Daca nu cumva faceti parte dintre functionarii parlamentari si asimilati, salariul o sa vi se stabileasca corespunzator fostei trepte 3 de salarizare a functiei publice clasa I de inspector, grad profesional superior, in functie de grila de salarizare aplicata (grilele se pot vedea ca anexe la OG 9/2008), la care se aplica sporurile de care beneficiati.
Este vorba de primarie, resedinţă de judeţ. Dacă e vorba de fosta treaptă 3 atunci cum rămâne cu art .5 , alin.1.1 din legea 71/2015.

Şi cât timp rămân la treapta 3 şi conform cărei legi.

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic