Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Suntem executați
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Suntem executați

Conform noului cod fiscal, daca o locuinta este folosita ca sediu profesional de un PFA, pentru aceasta se va plati de la anul impozit de pana la 20 de ori mai mare.

Cu alte cuvinte, se da urmatorul exemplu:
- o persoana fizica autorizata care are sediul inregistrat undeva la parinti pe baza unui contract de comodat (vreo 90% sunt in situatia asta);
- PFA-ul obtine, sa zicem, venituri de 5000 lei anual;
- pe 2015 impozitul pe locuinta achitat de parinti a fost de 300 lei;
- conform noului cod fiscal, in 2016 se poate astepta sa plateasca pe locuinta aproape 6000 lei impozit.

Cu alte cuvinte, aici vorbim de o executie sociala si financiara.
Acel PFA nu isi va permite sa plateasca asemenea taxe colosale (din simplul motiv ca sunt complet aberante si fara nici cea mai mica justificare).

Prin urmare, PFA-urile care au venituri de sute de mii de lei (oare exista?) poate ca vor plati, urmand ca celelalte sa se inchida, ducand astfel sute de mii de oameni in pragul saraciei absolute.

Multumim celor care ne conduc pentru cadou. Se pare ca se doreste sa devenim un popor de asistati sociali sau mai rau! =D>

Pai la 5.000 lei/an nu merita sa te dai jos din pat, dar sa tii pfa. Nu stiu cat e somajul, dar pe un an s-ar putea sa ajunga la suma asta. Asa ca e mai rentabil sa tai frunze decat sa muncesti. Totusi, taxele nu sunt peste tot mari, De exemplu, in Bucuresti, marirea este doar de 2 ori fata de cele rezidentiale. Dar sa fie reevaluata casa.

Dpdv moral, ne-am luat dupa "moralistii externi" care i-au invatat pe ai nostri cum sa-si execute propriul popor, prin asa-zisa creditare ieftina si ne-necesara. Dar asta e alta poveste.
lucianrosca a scris:

Pai la 5.000 lei/an nu merita sa te dai jos din pat, dar sa tii pfa. Nu stiu cat e somajul, dar pe un an s-ar putea sa ajunga la suma asta. Asa ca e mai rentabil sa tai frunze decat sa muncesti. Totusi, taxele nu sunt peste tot mari, De exemplu, in Bucuresti, marirea este doar de 2 ori fata de cele rezidentiale. Dar sa fie reevaluata casa.

Dpdv moral, ne-am luat dupa "moralistii externi" care i-au invatat pe ai nostri cum sa-si execute propriul popor, prin asa-zisa creditare ieftina si ne-necesara. Dar asta e alta poveste.

Am dat un exemplu oarecare. E irelevant cat produce un PFA, ideea e ca produce bani din care poate traieste. E mai bine sa stea cu mana intinsa la stat si se bucure la o sticla de ulei pe care i-o da pesedeu' sau peneleu' in prag de alegeri?
Majoritatea populatiei din Romania se da jos din pat si munceste 8 ore pe zi pe un salariu de sub 1000 lei net/luna, asadar de ce nu s-ar da jos altul pentru a face o activitate care-i aduce aproape la fel de multi bani.

Cine crezi ca se apuca sa reevalueze locuintele a sute de mii de oameni? Apropo, cum faci asta, unde te duci ca sa ti-o reevalueze?
Uite, pe subiect
[ link extern ] -
Mda, e harababura.
Pana nu apar normele nu se stie exact ce si cum.

Modificam contractele de comodat in care sa se specifice clar (si conform cu realitatea) ca toate cheltuielile sunt suportate de proprietar si nu de PFA (nu se deduc), nu le modificam, punem proprietarii sa dea declaratii etc. Nu stim...

Ideea e ca ar fi groaznic ca un spatiu clar rezidential, locuinta in toata regula, unde stau oamenii, traiesc, platesc intretinerea si utilitatile ca tot omu', sa fie considerat nerezidential si sa se plateasca taxe absolut uriase dintr-o prostie.
Eu cred altceva, cand era Chitoiu ministru de finante, era cat pe ce sa oblige toate firmele care depun 101 sa le si certifice fiscal. In felul asta se dadea o paine (grasa) consultantilor fiscali. Acum painea e la evaluatori.