Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul produs in Kg brut si net
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul produs in Kg brut si net

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog frumos cum calculez kg net daca stiu doar kg brut la un produs si metrii cub. De ex kg brut 284 si metrii cubi 2.50
Multumesc.
Greutatea bruta la un produs reprezinta de regula greutatea acestuia cu tot cu ambalaj. Greutatea neta se obtine scazand din greutatea bruta greutatea ambalajului. In cazul dvs. cantariti ambalajul si scadeti-l din valoarea bruta sau cantariti direct produsul fara ambalaj depinde cum va e mai usor.
Eu am o mobila care vine din import, pe factura apare doar kg brut. Eu nu am de unde sa stiu faptic cat cantareste un mobilier de bucatarie fiindca vin pe bucati fiecare ambalat separat in carton..eu ar trebui sa calculez cumva..estimativ...