Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie fond de mediu
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie fond de mediu

Buna ziua,
Daca pe o factura am trecute 7 coli de carton pentru a declara in kg cartonul trebuie sa scad din greutatea bruta pe cea neta?
Pentru determinarea cantitatii de ambalaj introdusa pe piata sunt doua solutii:
- in cazul in care pe factura (invoice) exista date referitoare la greutatea ambalajului, greutatea acestuia este data de diferenta dintre greutatea bruta si cea neta.
- in cazul in care pe factura (invoice) nu exista date referitoare la greutatea ambalajulu sau acestea sunt insuficiente pentru a determina greutatea ambalajului pe fiecare tip (carton, folie, lemn etc.) greutatea se determina prin cantarire si este consemnata intr-un proces verbal.