avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post

Este normal sa apara in fisa postului fraza "indeplinirea unor atributii fara caracter permanent trasate de superiorul direct"?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:12, 13 Noiembrie 2015
La unii angajator li se par normal,avand in vedere art.40 alin.1lit.c C.mun.

Art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului eu1983 eu1983 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti daca este un abuz sau este legal sa se specifice in fisa postului : si alte sarcini stabilite de coordonatorul direct ... (vezi toată discuția)
Presiuni asupra angajatilor la locul de munca ContSters279184 ContSters279184 Dadorita crizei economice unii angajatori recurg la tot felul de metode pentru a scapa de angajati.este corect sa-ti stea nu stiu ce comisie pe cap timp de 6 ... (vezi toată discuția)
Obligatii in afara fisei postului. edward_zone edward_zone Buna ziua, Am primit o decizie din parte angajatorului care spune ca trebuie sa operez anume activitati care ies din atributille Fisei Postului pe care am ... (vezi toată discuția)