Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se va proceda ? - intarziere acordare gradatie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se va proceda ? - intarziere acordare gradatie de vechime si salariu aferent, majorat

Colega de la Resurse Umane
a uitat sa calculeze transa de vechime in munca
pentru un salariat.
Salariatul trebuia sa beneficieze si de
majorarea salariului, din septembrie 2015.

Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare:
"Gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se plateste cu incepere de la data de intai a lunii urmatoare celei in care s-a implinit vechimea in munca, prevazuta la transa respectiva, prin acordarea claselor de salarizare prevazute la alin. (3)."

Directorul va trebui sa emita Decizie
de acordare a respectivei transe de vechime
si salariul aferent, majorat.

Stiu ca printr-o Decizie nu se poate acorda unui salariat
drepturi, in mod retroactiv,
ce trebuiau sa i se acorde de acum 2 luni de zile ...

Cum se va proceda,
daca acum este luna Noiembrie,
iar Decizia nu a fost emisa,
iar salariatul nu a primit drepturile cuvenite ?

1. - Se poate emite o Decizie in care sa se spuna ca
s-a omis sa i se acorde drepturile unui salariat si
sa i se acorde din urma drepturile ?
Acest lucru este nelegal si imputabil
directorului, juristului, daca s-ar emite o asemenea Decizie ?
sau
2. – Se va emite o Decizie cu drepturile
ce i se acorda salariatului incepand cu luna decembrie 2015,
iar pentru drepturile ce trebuiau sa i se acorde,
salariatul va trebui sa dea institutia in judecata,
iar institutia sa ii acorde drepturile
in baza unei hotarari judecatoresti,
in mod retroactiv ?
Se va emite o Decizie cu drepturile ce i se acorda salariatului incepand cu luna septembrie 2015.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cf. art.11 din Leg.284 /2010:

(4) Gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a împlinit vechimea în muncă, prevăzută la tranşa respectivă, prin acordarea claselor de salarizare prevăzute la alin. (3).

Insa,
Angajatul nu a stiut ca trebuia sa primeasca o gradatie si un spor de vechime.
Salariatul nu a notificat biroul de resurse umane.

Totusi, stiu ca:
- o Decizie nu poate fi data pentru un timp trecut ( = nu poate retroaciva )....
- printr-o Decizie pot fi date drepturi viitoare....

Daca s-a omis sau daca s-a gresit,
situatia se poate regla tot printr-o Decizie ?
La un control, nu se imputa suma contabilului, salariatului de la RU
si ca juristul va fi vinovat ca va da o asemenea Decizie ?

sau
Situatia se poate regla prin actiune in instanta ?

Situatie se poate regla printr-o actiune in instanta.

O decizie poate retroactiva , legea civila nu retroactiveaza.
Inseamna ca nu exista nici o problema
daca in Decizia data acum
se vor acorda drepturi salariale din urma cu 3 luni.

Va rog mult de tot sa imi spuneti
si daca exista vreo prevedere legala
in acest sens, cu privire la Decizie,
la drepturile salariale acordate retroactiv,....
Nu exista nici o problema daca in Decizia data acum se vor acorda drepturi salariale din urma cu 3 luni.