Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara,

cat de legal este un contract de munca primit de angajat cu semnatura sa in copie si cea a angajatorului in original?

Mai clar: la angajare, angajatul este pus sa semneze un singur exemplar din contractul de munca si dupa ce semneaza si conducerea primeste un exemplar, asa cum am mentionat mai sus.

Multumesc anticipat.
Important este sa fie inregistrat / transmis in Revisal cu cel putin o zi in urma fata de data inceperii activitatii. Acest aspect ii confera legalitate.
ContSters46578, utilizator
1. Legalitatea unui c.i.m. nu o da transmiterea lui in REVISAL.
Un c.i.m.este valabil chiar daca nu este transmis in REVISAL.

2. C.i.m. se incheie in doua exemplare, cate unul la fiecare parte.
Potrivit art.8 alin.3 lit.a coroborat cu art.8 alin.4 din HG 500/2011 , solicitati in scris angajatorului sa va elibereze o copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul, de pe contractul dvs de munca.
CIM-ul daca nu este transmis in REVISAL este considerat neexistent si munca prestata in baza acelui CIM este munca la negru!
De unde ati dedus dvs asa ceva ? Care este textul de lege care prevede ca munca la negru inseamna si netransmiterea c.i.m. in REVISAL?
Munca la negru=munca nedeclarata=munca fara CIM inregistrat si transmis in REVISAL cu cel putin o zi inainte de inceperea activitatii. Legislatie aplicabila: Codul muncii cu modificarile ulterioare si HG 500/2011 actualizata.