Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Venituri din inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Venituri din inchiriere

Prin ce forma de contract, o persoana fizica ce inregistreaza venituri din activitatea de inchiriere bunuri imobile poate renunta temporar la acestea in favoarea societatii in care este actionar?
Motivul este mutatul persoanei fizice in alta tara pentru o perioada de 2 ani si evitarea oricaror implicatii fiscale acolo, datorita acestor venituri realizate in Romania.
Mentionam faptul ca persoana fizica doreste pastrarea dreptului de proprietate pe bunuri.
Puteti faceo cesiune de creanta conform art.1566-1586 NCC.
Fiind vorba de contracte de locatiune ar presupune o cesiune cu titlu oneros. Acest lucru ar presupune un venit pentru PF si eventual si consimtamantul tertului cedat. Care ar fi valoarea creantei?
Intrebarea era prin ce contract poate renunta PF la venit pe o perioada de 2 ani in favoarea societatii in care este actionar (fara orice venit sau implicare a tertului, parte cedata din contractul de locatiune)?
Depinde de ce tip de imobile, cu ce destinatie. De regula o locatiune cu drept de subinchiriere ar merge, in paralel cu schimbarea activitatilor societatii daca e cazul.