Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Când se cunoaşte solutia la un proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Când se cunoaşte solutia la un proces civil

Buna ziua, va rog mult sa-mi spuneti daca, in cazul in care a avut loc judecarea pe fond,cand se cunoaste solutia (deznodământul procesului) adica ce parte a câştigat. Nu mă refer la motivaţie, care ştiu că se dă mult mai târziu, dar aş vrea sa ştiu dacă la finalul judecăţii se spune sau se dau indicii referitoare la soluţie (dacă se admite cererea sau se respinge cererea reclamantului). Vă întreb deoarece am un proces care se judeca în altă localitate decât cea în care domiciliez, eu nu am fost la proces si avocatul mi-a spus ca vom afla peste cateva zile solutia, insa refuza sa vorbeasca cu mine la telefon (este pentru prima data cand mi-a trimis un SMS foarte lapidar, in care imi spune ca nu are timp sa vorbim si ca preocesul s-a judecat si asteptam solutia peste cateva zile). Pana acum a avut mereu timp, mai ales ca nu ar fi durat decat 1-2 minute sa-mi spuna cum a decurs. Pentru mine acesta este un semnal cat se poate de sugestiv ca am pierdut procesul, dar as vrea totusi sa stiu daca la finalul procesului judecatorul spune sau da macar un indiciu despre solutia pe care o va da peste cateva zile. Va multumesc
Instanta de judecata comunica pe site-ul instantei solutiile la toate spetele judecate
Intrati pe site-ul instantei care are pe rol cauza dv,introduceti numar dosar,nume parte si daca a fost actualizata baza de date,vi se va comunica solutia dispusa de instanta
Accesat site:www.portal.just.ro,alegeti judetul, instanta(judecatorie,tribunal,curte de apel), completati nr.dosar, si veti afla solutia
Vă mulţumesc. Am văzut că la soluţie scrie: "Amână pronunţarea la 26.11.2015 pentru a se depune la dosar concluzii scrise". Vă mai rog să-mi spuneţi cine trebuie să depună acele concluzii? Avocaţii părţilor sau instanţa? Pentru că avocatul meu nu mai raspunde la telefon nici la sms. Ce pot face in aceasta situaţie? Pot schimba avocatul în această fază? Mai ales că am senzaţia (bazată pe fapte) că a colaborat cu partea adversă. Vă mulţumesc
Instanta a amanat pronuntarea pt a da posibilitatea partilor sa depuna concluzii scrise,nu este nimic neobisnuit si nici nu ar tb sa va faca sa va ganditi la astfel de conspiratii.Concluziile pot fi depuse de ambele parti pt a da posibilitate instantei de judecata sa se edifice pt pronuntarea hotararii ce urmeaza a fi luata,concluziile pot reproduce pledoaria partilor sau pot viza anumite aspecte pe care se considera ca jud tb sa le aibe in vedere.