Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu medical prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu medical prenatal si postnatal

Buna ziua, sunt in concediu de la 1septembrie. Pana pe 31 august 2015 am fost angajata in invatamant cu contract pe perioada determinata asa ca dupa incetarea contractului am intrat direct in concediu prenatal platit direct de CAS. In ultimele sase luni am avut salar brut de 1458 de lei si eu stiam ca se plateste 85% din brut si 10,5 % se scade CAS-ul. Imi puteti explica va rog de ce mi s-a spus de la CAS ca de fapt se scade 23,6 % si nu 10,5%?
Calcul indemnizatie CM
venituri brute 6 luni anterioare = 1458 x 6 luni = 8748
zile lucratoare 6 luni anterioare = 124
media zilnica = 8748 : 124 = 70,55
procent indemnizatie cod 08 = 85%

FLUTURAS septembrie 2015
Salariu incadrare = 1458
Total zile lucratoare/luna = 22
CM FNUASS = 70,55 x 22 zile x 85% = 1319
Venit Brut = 1319
CAS = (2415 x 35%) x 10,5% x 22/22 = 89
Somaj = 0
CASS = 0
Impozit = 0
Salariu net lunar = 1319 - 89 = 1230

Baza de calcul CAS este 35% din salariul mediu pe economie (2415 lei in 2015).
Indemnizatia de maternitate este scutita de impozit.

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....