Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Echivalare diploma de absolvire
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Echivalare diploma de absolvire

Buna ziua. Am absolvit in anul 2000 Colegiul universitar cu durata de 3 ani, specializarea Tehnologie informatica si lucrez ca profesor de TIC la o scoala gimnaziala. Va rog frumos sa imi spuneti care sunt conditiile pentru echivalarea studiilor la nivel de licenta, in cazul meu? Va multumesc.
Vedeti Ordinul nr.5553 din 7 octombrie 2011 pentru aprobarea Metodologiei privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a învătământului universitar de scurtă durată, realiz
at prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durată de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licentă, pentru cadrele didactice din învătământul preuniversitar
[ link extern ]

Vedeti si Ordinul nr. 5480/2015 pentru aprobarea Calendarului activităţilor prevăzute în Metodologia privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a învăţământului universitar de scurtă durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durată de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licenţă, pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.553/2011, sesiunea 2015-2016
[ link extern ] -
Cornel Vasile, Consilier juridic