Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu masina furata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu masina furata

Buna ziua. Tocmai mi s-a intamplat cel mai nebunesc lucru pe care pot sa mi-l imaginez.
Sunt sunat la 5 dimineata de un prieten care ma anunta ca masina mea parcata regulamentar pe locul meu de parcare inchiriat de la primarie a fost accidentata de un individ care a fugit de la locul accidentului.
Cand ajung la masina, constat masina mea mutata de pe locul de parcare si o masina a unui vecin "infipta" in partea fata stanga. Masina lui avea cheile in contact si usa sofer intredeschisa.
Dupa 2-3 ore reusesc sa dau de vecinul cu masina. El foarte surprins. Din vorbele lui, reiese ca:
-masina Dacia aflata pe locul de parcare nr. 14 a fost "sparta", fara urme vizibile la portiere de intrare prin efractie, iar din torpedo i s-au furat cheile masinii FORD de pe locul de parcare cu nr.15
-masina FORD a fost deschisa cu cheile din torpedo-ul Daciei, condusa cativa metri, unde necunoscutul (presupusul hot) a bagat masina in marsarier, lovindu-se violent de masina mea aflata pe locul de parcare nr. 13
-masina mea (BMW) a suferit pagube importante partea stg. fata (estimez la peste 2000-3000 euro)
Politia a fost alertata. Am dat declaratii eu si propritarii celorlalte 2 masini implicate in eveniment (sot-sotie: Dacia-Ford). Au facut poze/masuratori si au incercat sa ia amprente, insa spre final ni s-a spus ca sansele ca necunoscutul sa fie prins sunt mici.
Intrebarea mea este: Pe mine cine ma dezpagubeste ?? Nu am Casco. Toti 3 avem RCA valabil (eu si ei 2 sot-sotie). Si eventual ce se poate face in cazul asta ?

Mentionez ca: Dacia a mai fost "sparta" acu ceva vreme, si desi usa la sofer nu se inchide DELOC cu cheia si era legata pe interior de volan cu un cablu, proprietarul a lasat cheile mainii FORD in torpedo-ul Daciei. Neglijenta clar !

Va multumesc!
avasilcovici, utilizator
cyan a scris:

Asiguratorul Fordului nu va despagubeste decat in cazul in care la volan se afla proprietarul sau daca masina a fost condusa de o persoana careia i-a fost incredintata.

Asiguratorul acorda despagubiri in conditiile in care se constata ca bunul mobil asigurat a fost implicat intr-un eveniment rutier-indiferent de opinia sau sustinerile proprietarului masinii care a generat evenimentul
Dv apreciati ca daca in final politia in baza probelor=amprente papilare etc,identifica autorul spargerii nu se acorda despagubire-indiferent de opinia proprietarului ?
Am avut situatie similara in care fiul proprietarului,fara acordul acestuia a utilizat vehiculul,a realizat avarierea a 3 vehicule parcate regulamentar
Proprietarul vehiculului a negat scoaterea din parcare a masinii,a negat a fi dat acordul pentru utilizare vehicul de catre tert
Bineinteles ca nu a acceptat varianta ca fiul a sustras cheile masinii,iar la intoarcere a cauzat avarierea celor 3 vehicule parcate in vecinatate
Initial proprietarul masinii responsabile de eveniment a refuzat orice dialog
In final,in instanta in baza concluziilor politiei a fost obligat sa suporte toate costurile,inclusiv daune pentru perioada cat proprietarii nu au putut utiliza bunurile mobile personale

cyan a scris:

Atunci cand autorul este necunoscut trebuie sa va adresati fondului de protectie a victimelor strazii, www.fpvs.ro.

Din cate stiu eu, din acest fond nu se despagubesc masinile lovite in parcare.