Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de radiatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de radiatii

sporul de radiatii se acorda, potrivit legislatiei, bugetarilor care lucreaza in locuri de munca cu acest pericol. Intrebarile mele sincere sunt urmatoarele:
de ce numai bugetarii beneficiaza de acest spor?
numai bugetarii sunt afectati de radiatii si trebuie sa primeasca compensatii?
de ce angajatii de la privat nu primesc acest spor, care sa fie impus obligatoriu de stat ca si salarul minim pe economie si toate celelalte din codul muncii? Cei de la privat nu sunt cetateni romani si nu trebuie sa se bucure de aceleasi drepturi ca ceilalti numiti bugetari?
Va multumesc frumos!
Pentru sectorul privat,sporurile sunt acordate in baza c.i.m., c.c.m. aplicabil sau a reg.intern al angajatorului.

Statul nu poate impune acordarea unor drepturi salariale in sectorul privat. Acestea se acorda in urma unor negocieri individuale sau colective , intre angajatori si salariati.
atunci de ce impune privatilor un salariu minim pe economie? De ce nu le-ar impune si altele pentru protectia tuturor angajatilor. Efectele nocive nu se produc numai asupra unora si asupra altora nu. Cu totii suntem cetateni ai aceleeasi tari.
Daca nu ar impune un salariu minim brut pe economie ,nu cred ca ne-ar conveni ca in privat salariile sa plece de la 1 leu/luna pentru un program de 8 ore/zi.