Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Remuneratie incorecta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Remuneratie incorecta

De ce se da voie ca in contract ,la salariul minim pe economie( pt studii superioare) sa se mentioneze ca toate sporurile sunt incluse?
De ce spururile la bugetari sunt adunate la brut, iar la privat sunt incluse in brut= salariu minim?
De ce nu spor vechime, spor pt ca lucrezi cu publicul, pt ca lucrezi la calculator....etc?!
1. începând cu data de 1 ianuarie 2020, pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se stabilește la suma de 2.350 lei lunar.

2. Angajatorul nu are nicio obligatie de a va acorda anumite sporuri , decat daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
De asemenea, daca doriti puteti negocia astfel de sporuri direct cu angajatorul.