Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cerinte de calificare -certificat plata datoriilor
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cerinte de calificare -certificat plata datoriilor

In cadrul procedurii de atribuire a unui contract de lucrari, un ofertant prezinta toate documentele de calificare cu exceptia documentului care confirma plata datoriilor catre bugetul de stat. Pentru acesta se prevaleaza de prevederile art.11 din HG.
La solicitarea comisiei prezinta Certificatul privind plata datoriilor catre bugetul consolidat,care confirma ca nu are datorii scadente in luna anterioara celei in care este prevazut termenul limita de depunere a ofertelor. Singura observatie este faptul ca operatorul a solicitat eliberarea acestuia in ziua depunerii ofertei, iar certificatul a fost emis a doua zi dupa deschiderea ofertelor. Cum va proceda comisia de evaluare?
Personal nu l-as elimina.

Poate va ajuta:
[ link extern ]
Ordinul ANRMAP nr. 509/2011, art. 9, alin. (3):
În situaţiile de la art. 11 alin. (4) şi (5) din Hotărârea Guvernului nr. 925/2006 pentru aprobarea normelor de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achiziţie publică din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii, cu modificările şi completările ulterioare, autoritatea contractantă va lua în considerare, la verificarea îndeplinirii cerinţei de calificare privind plata de către ofertant a impozitelor, taxelor şi contribuţiilor de asigurări sociale, atât declaraţia pe propria răspundere prin care se confirmă îndeplinirea cerinţei, cât şi acele certificate de atestare fiscală prezentate de ofertant în urma solicitării primite din partea autorităţii contractante, chiar dacă acestea sunt emise de autorităţile competente ulterior datei de deschidere a ofertelor şi, eventual, atestă lipsa datoriilor ulterior respectivei date.