Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema privind deteriorarea blocului de la zgomot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema privind deteriorarea blocului de la zgomot puternic

buna seara,

am un vecin cam galagios...adica pune muzica la un volum care produce vibratii puternice in podeaua apartamentului meu si obstructioneaza orice sunet din apartamentul meu.

fac precizarea ca vecinul meu locuieste la parter. intr-o zi, o vecina de la etajul 2 a chemat politia (sa va dati seama cat de tare se aude muzica). politia a avertizat vecinul galagios si atat...asta e...

ulterior am facut plangere la politie. timp de o luna a tot venit echipajul de politie la diverse ore. politistii au stat de vorba cu vecinii, dar vecinul galagios nu a facut pic de zgomot.
politia m-a anuntat ca in momentul cand voi mai fi deranjata de vecin sa sun si va fi trimis un echipaj.

acum, vecinul face zgomot max 30 min...la intervale diverse, astfel incat pana sun, pana vine politia, nu se mai aude nimic.

intrebarea mea este: la ce institutii sa ma mai adresez avand in vedere ca de la atata vibratii produse de zgomot cred ca si structura de rezintenta a blocului are de suferit.
asociatia de bloc poate face demersuri la vreo instituie pt a fi constata efectul negativ la zgomotului asupra structurii de rezintenta a blocului?

care este dispozitia legala care prevede nr de decibeli acceptati in spatii de locuit si de la ce putere a sunetului se poate considera ca pot fi produse pagube imobilului?

multumesc!
Legea 61/1991 republicată în 2014 sancționează încălcarea normelor de conviețuire socială.inclusiv cele privitoare la tulburarea liniștii.
PS- nimeni nu poate să creadă că vibrațiile produse de o muzică poate determina deteriorarea structurii de rezistență a unui bloc.
Prin urmare această motivare nu va ține însă faptul că sunteți deranjat(ă) ca vecin de intensitatea acesteia , este un alt aspect care apare ca rezolvare în L.61/1991.
buna seara,

multumesc pt raspuns.

si totusi exista o norma legala pt locatiile in care se asculta muzica tare...respectiv baruri, cluburi, etc..

si cred ca exista si o legatura intre vibratiile produse de zgomote puternice si deteriorarile imobilelor.