avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata fond pentru pers cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata fond pentru pers cu handicap

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu ceva informatii privind plata fondului pentru persoane cu handicap?

Compania noastra a atins 50 de angajati si trebuie sa constituim si sa platim fondul pentru persoane cu handicap.
Prin ce declaratie se declara? (nu apare in D112) si unde anume se plateste...exista un cont anume?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cont Expert 4972 MBM , Contabil 11:08, 25 Noiembrie 2015
Contributia se declara in Declaratia 100 cu denumirea "24. (810)- Varsaminte de la persoanele juridice, pt.persoanele cu handicap neincadrate" si se plateste la Bugetul de stat in trezoreria aferenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

fondul de solidaritate cu privire la persoanele cu handicap Ana Gafton Ana Gafton Buna ziua, Stiti cumva unde anume in Bucuresti se depunde declaratia cu privire la fondul de solidaritate pentru persoanele cu handicap? Exista o procedura ... (vezi toată discuția)
Declarare la buget pentru persoane cu handicap simona_iunie simona_iunie Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul in care achizitionezi produse de la firmele agreate, in loc sa platesti, ca angajator, catre bugetul de stat o ... (vezi toată discuția)
Incadrare persoane cu handicap pitirut pitirut Buna ziua.Rog respectuos pe cineva sa ma lamureasca cu privire la incadrarea persoanelor cu handicap.Recent am preluat o firma cu 85 de salariati si am auzit ... (vezi toată discuția)