Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda inchisoare Elvetia.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda inchisoare Elvetia.

Un prieten de-al meu, a primit din Elvetia, o amenda de circulatie,in care spune ca are 4 zile de inchisoare de efectuat.
El in viata lui nu a iesit din tara cu masina. DUpa ce a primit hartia cu inchisoarea, a cautat sa vada cine a fost in Elvetia si a descoperit ca o prietena de-a lui a fost, si i-a dat datele lui. Asta e acuma.

Dar unde poate contesta inchisoarea respectiva? Ce poate face? La ce instanta?
Sa nu meargă în Elveția ca îl arestează.
Pentru judecata și contestație sa caute avocat elvețian care sa îl informeze.
E complicata situația. ...
Bună ziua! Am luat amenda in Elveția de 915 Chf sau 4 zile închisoare, dacă nu o plătesc o sa mi se întâmple ceva în România?