Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere intoarcere CIC inainte de 1 an
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere intoarcere CIC inainte de 1 an

Buna ziua

am optat pt CIC de 1 an si o sa ma intorc fie la 11 luni, cum este prevederea legala, fie mai devreme de atat.
Am 2 intrebari referitoare la posibilitatea concedierii.
Prima intrebare este legata de faptul am vazut 2 prevederi diferite:

- cea legata de interdictia de a fi concediata o perioada de pana la 6 luni dupa intoarcerea din CIC
- cea legata de interdictia de a fi concediata pe perioada cat primesc supliment de insertie - adica 2 ani

Imi puteti spune care din cele 2 prevederi se aplica?

A 2-a intrebare este referitoare la specificatia pe care au ambele prevederi si anume ca cele 2 perioade pot fi prelungite cu maximum 6 luni. Cine decide aceste 6 luni? Poate firma sa decida o prelungire de doar o zi, de exemplu?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Maria
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum și concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art.7.

(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

2. Daca in Contractul colectiv de munca (CCC) aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern (R.I.) al acesteia este prevazuta o perioada mai mica de 6 luni atunci se aplica acesta prevedere.
miss_mary a scris:

....
Prima intrebare este legata de faptul am vazut 2 prevederi diferite:

- cea legata de interdictia de a fi concediata o perioada de pana la 6 luni dupa intoarcerea din CIC
- cea legata de interdictia de a fi concediata pe perioada cat primesc supliment de insertie - adica 2 ani

Imi puteti spune care din cele 2 prevederi se aplica?
....

Prima interdictie se aplica in situatia in care reveniti din CCC si nu beneficiati de stimulentul de insertie.

A doua interdictie se aplica in situatia in care reveniti din CCC si beneficiati de stimulentul de insertie.