Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Personal contractual perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Personal contractual perioada determinata

Buna seara.
Sunt angajat intr-o institutie publica pe un post de contractual, perioada determinata.
Intrebarea mea este urmatoarea: va trebui sa dau examen in fiecare an sau doar dupa 3 ani, termenul legal pentru un post pe perioada determinata.
A doua intrebare: este posibil ca fara examen sa trec pe perioada nedeterminata?
Multumesc mult.
Depinde si de cum a fost incheiat c.i.m., intrucat incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.